شیرینی‌های سنتی استان یزد

شیرینی های سنتی استان سزد

شیرینی‌های سنتی استان یزد بسیار معروف هستند و کم‌تر کسی است که از یزد دست خالی برگردد. معروف ‌‌ترین شیرینی‌ های یزد عبارت‌اند از:1. کیک یزدی، 2. قطاب، 3. پشمک، 4. باقلوا یزدی، 5. لوز، 6. حاجی بادام، 7. باقلوا یزدی 8. حلوا ارده 9.شیرینی پنجره‌ای. در ادامه به‌صورت کامل با معروف ترین شیرینی‌ های سنتی استان یزد آشنا خواهیم شد

کیک یزدی

از معروف‌ترین شیرینی‌های یزد می‌توان، کیک یزدی را نام برد. همانطور که از نام این کیک مشخص است، سوغات بسیار خوشمزه از شهر یزد محسوب می‌شود که امروزه در بسیاری از شهرهای دیگر نیز به پخت کیک یزدی می‌پردازند. کیک یزدی را در مناسبت‌های مذهبی، مهمانی‌ها و مراسم‌ها استفاده می‌کنند، همچنین از مواد تشکیل دهنده کیک یزدی می‌توان به آرد گندم، ماست یا شیر، تخم مرغ، شکر، وانیل، نمک میوه، پودر شکر، جوش شیرین، بکینگ پودر، روغن و هل اشاره کرد.

قطاب

قطاب
قطاب از شیرینی های سنتی مخصوص یزد

قطاب شیرینی مخصوص استان یزد است و این شیرینی در میان مردم یزد بسیار رواج دارد، به صورتی که علاوه بر مناسبت‌های مختلف آن را در وعده عصرانه با چای نیز میل می‌کنند. در یزد دو نوع قطاب یزدی و عسلی وجود دارد. به‌طور کلی در تهیه قطاب دو قسمت لایه خارجی و مغز داخلی وجود دارد. مغز داخلی قطاب از هل، پودر قند و پودر بادام تشکیل می‌شود. لایه خارجی آن که مانند نان است که در روغن سرخ شده از کره، آرد گندم، زرده تخم مرغ، شیر و ماست تهیه می‌شود. پس از تهیه نان آن را داخل پودر قند می‌غلتانند.

شیرینی لوز

لوز یکی از آن شیرینی‌های خوشمزه است که شباهت زیادی به باقلوا داشته است و از همان خانواده محسوب می‌شود. این شیرینی بر اساس مواد به‌کار رفته در آن، انواع مختلف بیدمشک یا بادام، نارگیل، مخلوط دو رنگ، ترحیمی و پسته دارد. همانطور که از نام شیرینی لوز می‌توان فهمید همه انواع آن به شکل لوزی هستند. لوز بادام یا بیدمشک به دلیل استفاده بیدمشک در آن بسیار معطر و خوشبو بوده و بوی دلپذیر آن همه را جذب خود می‌کند. از مواد تشکیل دهنده لوز می‌توان به سفیده تخم مرغ، پودر پسته، عرق بیدمشک، گلاب، شکر، پودر بادام، پودر نارگیل و پسته اشاره کرد.

حاجی بادام

حاجی بادام یا حاج بادومی از شیرینی‌های کوچک و خوشمزه استان یزد است. حاج بادام در سه شهر یزد، کاشان و شیراز پخته می‌شود و هر کدام از این شهر‌ها، روش خاص خود را برای پختن این شیرینی دارند. در یزد حاجی بادام را با بادام آرد شده، روغن، گلاب، جوش شیرین، زرده تخم مرغ، هل و پودر قند درست می‌کنند.

باقلوا یزدی

باقلوا نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورها مانند ترکیه، یونان، قبرس، روسیه و… تهیه می‌شود، اما در ایران باقلوا سه منطقه قزوین، گیلان و یزد مشهور است. لازم به ذکر است طعم عطر باقلوا یزد فوق‌العاده است. باقلوا، در اشکال مختلف مانند لوزی، مربع و لوله‌ای تهیه می‌شود. مواد به کار رفته در باقلوا شامل بکینگ پودر، گلاب، آرد، گندم، شکر، زرده تخم مرغ، کره یا روغن، آب، نمک، پودر پسته، هل، پودر بادام، پودر قند و شیر است.

پشمک

پشمک
پشمک از شیرینی های سنتی استان یزد محسوب می شود.

پشمک از شیرینی‌های لذیذ، سبک و جذاب استان یزد است. اگرچه در هر جای دیگر ممکن است آن را درست کنند، اما نام پشمک با نام شهر یزد گره خورده است. مواد تشکیل دهنده پشمک، آرد، روغن، شکر، سرکه و آب است. اگر در هنگام تهیه پشمک به آن زعفران، کاکائو، قهوه و یا طعم‌های دیگر اضافه کنید می‌توان طعم‌های متفاوت پشمک را کرد.

شیرینی پنجره‌ای

شیرینی پنجره‌ای، نان پنجره‌ای، خاتون پنجره ای منقا از شاخص‌ترین شیرینی‌های استان یزد است. از این شیرینی در نقاط دیگر نیز استفاده می‌کنند، اما در یزد شیرینی پنجره‌ای قالب خاصی و طعم متفاوتی دارد. از مواد تشکیل دهنده آن می‌توان به آرد برنج، آرد گندم، نشاسته، تخم مرغ، زعفران، گلاب، روغن و آب اشاره کرد. در تهیه نان پنجره‌ای، قالب آن بسیار حائز اهمیت است و برای تزئین آن از پودر قند استفاده می‌کنند.

شیرینی‌های سنتی یزد را از کجا بخریم؟

اگر قصد خرید شیرینی‌های سنتی استان یزد را دارید اما نمی‌توانید برای تهیه آن‌ها تا شهر یزد سفر کنید، جای نگرانی نیست، می‌توانید سفارش خود را از طریق شیرینی فروشی متوسلیان با بهترین کیفیت و به صورت عمده، ثبت کنید.

جمع بندی

شیرینی‌های سنتی استان یزد بسیار تنوع زیادی دارند، اما شیرینی‌هایی که معرفی کردیم فقط تعدادی از معروف ترین شیرینی ‌های یزدی بودند و در کنار این‌ها نباید از نقل، حلوا ارده، نان برنجی، نان سوروک و سوهان آردی یزدی غافل شد. می‌توانید شیرینی مورد نظر خود را از وبسایت قنادی و شیرینی متوسلیان تهیه کنید و در کنار عزیزانتان میل کنید.

شیرینی متوسلیان
شیرینی متوسلیان

مقالات مرتبط

انواع شیرینی ها