انواع قطاب

انواع قطاب به دلیل عطر و طعمی که دارند، در میان مردم محبوب هستند و افرادی که به شهر یزد یا کرمان سفر می کنند، قطاب را به عنوان سوغات خریداری می کنند. شیرینی قطاب از ترکیبات ساده ای مانند شکر، آرد، روغن و افزودنی های دیگری مانند عسل، خرما، گردو، پسته و نارگیل درست می شود.
شیرینی های قطاب به دلیل تنوع بالا و طعم لذیذی که دارند، در انواع جشن ها، مراسم ها و مناسبت های خاص مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به تنوع بالایی که دارند، همه افراد با سلیقه های متفاوت می توانند، شیرینی مناسب خود را خریده و امتحان کنند.
علاوه بر طعم های مختلف، شیرینی قطاب دارای شکل های گوناگونی نیز می باشد. حتی می توان این شیرینی را در خانه نیز تهیه کرده و از طعم بی نظیر آن لذت برد.

انواع قطاب کدامند؟

شیرینی قطاب از دو بخش تشکیل شده است، لایه بیرونی شبیه نان بوده و لایه داخلی حاوی مغز است. هر گونه تغییری در نوع مواد اولیه و روش پخت شیرینی ایجاد شود، نوع متفاوتی از قطاب به دست می آید. به همین دلیل انواع قطاب به شرح زیر است:

قطاب یزدی

شیرینی قطاب یکی از سوغاتی های معروف شهر یزد است که بیشتر در دو نوع قطاب عسلی و سنتی یزدی تهیه می شود. تقریبا انواع قطاب در لایه خارجی خود، وجه تمایز دارند و چیزی که آن ها را از یکدیگر متمایز می کند، مغز داخلی شیرینی می باشد که اصلی ترین قسمت قطاب است.
لایه خارجی قطاب یزدی مشابه به نان روغنی است و طرز تهیه قطاب نونی به این صورت است که آرد گندم، شیر یا ماست و زرده تخم رو ترکیب کرده و در روغن سرخ می کنند. مغز قطاب نیز ترکیبی از پودر پسته، بادام، هل و… است.
در نهایت که قطاب روغنی آماده شد، آن را در پودر قند می غلتانند تا آماده سرو شود. تنها تفاوت قطاب سنتی با عسلی این است که قطاب عسلی را به جای پودر قند در عسل می غلتانند تا آماده سرو شود.

قطاب کرمانی

قطاب کرمانی نیز دومین نوع قطاب قدیمی و اصیل ایرانی است که به عنوان سوغات کرمان، از آن یاد می شود. این شیرینی محبوب کرمانی بیشتر در دو نوع گردویی و پسته ای تهیه می شود. لایه بیرونی شیرینی نیز از خمیر تهیه شده و در آخر، شیرینی با پودر قند تزئین می شود.
البته انواع قطاب را می توان در خانه با مغزهای مختلف و شکل های گوناگون تهیه نمود. تنها کافیست که طرز تهیه قطاب را بدانید و طبق دستورالعمل، شیرینی را بپزید.
شیرینی قطاب را می توان به چند نوع قطاب بدون ماست، با ماست، با فر و بدون فر تهیه نمود. برخی از افراد در شهرهایی مانند کرمان و یزد این شیرینی ها را به صورت خانگی در انواع مختلف گردویی، نارگیلی و… درست می کنند و برای کسب درآمد به مسافران می فروشند. برای مثال قیمت قطاب گردویی خانگی با قیمت قطاب گردویی در قنادی ها متفاوت است و مسافران می توانند با توجه به سلیقه خود هر نوعی که دوست دارند را تهیه کنند.

قطاب روسی

قطاب روسی با دو نوع اصیل ایرانی متفاوت است. برای تهیه قطاب روسی، از مواد اولیه شامل اسانس وانیل، هل، پودر قند و کره استفاده می شود. این مواد با یکدیگر مخلوط شده و به آرد اضافه می شوند. سپس خمیر به دست آمده با گردو مخلوط شده و قطاب کره ای روسی آماده قالب زدن می شود. این شیرینی در نوع روسی خود مشابه قطاب گرد قالب می خورد و در نهایت در روغن سرخ شده و با پودر قند تزیین می شود.

قطاب آناناسی

نوع دیگری از شیرینی قطاب وجود دارد که لایه خارجی آن از مواد اولیه شیر خشک، وانیل، تخم مرغ، شکر و روغن تشکیل می شود و لایه میانی آن مخلوطی از آناناس خرد شده، نارگیل و اسانس آناناس است. خمیر شیرینی آناناس، با مواد میانی پر شده و به شکل نیم دایره قالب خورده و در روغن سرخ می شود. سپس با خلال پسته تزیین شده و قطاب آناناسی به دست می آید.

جمع بندی برای انواع قطاب

قطاب یک نوع شیرینی سنتی ایرانی است که در مناطق مختلف، مورد استفاده قرار می گیرد. انواع قطاب شامل قطاب خرمایی، نارگیلی، عسلی، شکلاتی، گردویی، پسته ای و… می شود. این شیرینی به دلیل عطر و طعم فوق العاده ای که دارد، دارای محبوبیت فراوانی است و عده ای حتی لقمه قطاب را در خانه نیز تهیه می کنند.
اگر شما هم به این شیرینی سنتی علاقمندید، می توانید در هر شهری که حضور دارید، قطاب را به صورت آنلاین از قنادی متوسلیان تهیه کنید. کارخانه شیرینی پزی متوسلیان با سابقه بالا در تولید انواع قطاب و شیرینی یزدی، کیفیت و رضایت مشتری را در اولویت قرار داده است و شیرینی دلخواه شما را به تمامی نقاط کشور ارسال می کند.
برای اطلاع از قیمت انواع قطاب مانند قیمت قطاب نارگیلی، گردویی، پسته ای و… می توانید با شماره های 36221372-035 و 09907022979 تماس گرفته و سفارش خود را ثبت کنید. شیرینی های سفارشی در کمترین زمان ممکن پس از سفارش با کیفیت بالا به دست شما خواهند رسید.

شیرینی متوسلیان
شیرینی متوسلیان

مقالات مرتبط

انواع شیرینی ها